Answer :
Given:
The net force is F = 3500 N
The initial velocity of the car is
[tex]v_i=0\text{ m/s}[/tex]as the car starts from rest.
The final velocity of the car is
[tex]\begin{gathered} v_f=\text{ 46 km/h} \\ =46\times\frac{1000\text{ m}}{3600\text{ s}} \\ =12.78\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]The time duration is t = 5 s.
Required: The mass of the car.
Explanation:
First, we need to calculate the acceleration of the car with the given information.
The acceleration can be calculated as
[tex]\begin{gathered} a=\frac{v_f-v_i}{t} \\ =\frac{12.78-0}{5} \\ =2.56\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]Using Newton's second law of motion, the mass can be calculated by the formula
[tex]\begin{gathered} F=ma \\ m=\frac{F}{a} \end{gathered}[/tex]On substituting the values, the mass of the car will be
[tex]\begin{gathered} m=\frac{3500\text{ N}}{2.56\text{ m/s}^2} \\ =\text{ 1367.19 kg} \end{gathered}[/tex]Final Answer: The mass of the car is 1367.19 kg.